ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8001059
*
nr 800 1059
Spegel
Empire-stil, höjd: 63
Utrop:
800 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 januari 2013
kl 19:57:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/1 17:05:35
1
300 kr
5/1 17:36:50
2
400 kr
6/1 11:34:08
3
1.000 kr
6/1 16:41:06
4
500 kr
6/1 21:27:24
5
1.000 kr
6/1 21:28:13
5
1.100 kr
6/1 22:10:21
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
9279 Spegel
1950-tal, 90x45 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:07
-
1022 Spegel
Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:23
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:44
-
9358 Spegel
med träram, nutida, 57x174 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:26
-
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:29
*
Spegel
nr 800 1059
Spegel
Empire-stil, höjd: 63
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 januari 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/1 17:05:35 | 1 | 300 kr |
5/1 17:36:50 | 2 | 400 kr |
6/1 11:34:08 | 3 | 1.000 kr |
6/1 16:41:06 | 4 | 500 kr |
6/1 21:27:24 | 5 | 1.000 kr |
6/1 21:28:13 | 5 | 1.100 kr |
6/1 22:10:21 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
9279 Spegel
1950-tal, 90x45 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:07 -
1022 Spegel
Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:23 -
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:44 -
9358 Spegel
med träram, nutida, 57x174 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:26 -
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:29